Ανετες προκρίσεις για Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας

Ο Απόλλων Λεμεσού απέκλεισε την Κάουνο Ζαλγκίρις και στον επόμενο γύρο θα παίξει με την Σάμροκ Ρόβερς, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας βγήκε νικήτρια στη μάχη με την Πετροκούμπ και θα κοντραριστεί με την Λέφσκι Σόφιας.


Ανετες προκρίσεις για Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας | to10.gr

Την πρόκρισή τους στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League πανηγύρισαν οι κυπριακές Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Λεμεσού διέλυσε εντός έδρας με 4-0 την Κάουνο Ζαλγκίρις και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σάμροκ Ρόβερς από την Σκωτία. Η ΑΕΚ από την άλλη, επικράτησε στη Μολδαβία της Πετροκούμπ με 1-0, όπως ακριβώς είχε κάνει και στο πρώτο παιχνίδι και με συνολικό 2-0 πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο, όπου θα κοντραριστεί με την βουλγάρικη Λέφσκι Σόφιας.

Τεράστια έκπληξη αποτελεί ο αποκλεισμός της Χάιντουκ Σλιτ από την Μαλτέζικη Γκζίρα. Οι Κροάτες είχαν κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας με 2-0, ωστόσο ηττήθηκαν εντός έδρας με 3-1 και γνώρισαν έναν σοκαριστικό αποκλεισμό.

Τα αποτελέσματα (1ος προκριματικός γύρος)

Χάιντουκ Σπλιτ – Γκζίρα Γιουνάιτεντ 1-3 (2-0)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Τίτογκραντ (0-0, 4-0)
Τόμπολ – Ζενές Ες 1-1 (0-0)
Σκούπι – Πιούνικ 1-2 (3-3)
Τορπέντο Κουταϊσι – Ορντάμπασι 0-2 (0-1)
Τέουτα – Βέντσπιλς 1-0 (0-3)
Μασεντόνιγια Γκ. Πετ. – Αλασκέρτ 0-3 (1-3)
Πετροκούμπ – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1 (0-1)
Χάποελ Μπεερ Σεβά – Λάτσι 1-0 (1-1)
Ουν. Κραϊόβα – Σαμπάιλ 3-2 (3-2)
Βιτέμπσκ – Κουόπιο 1-1 (2-0)
Ριτεριάι – Κλάφσβικ 1-1 (0-0)
Λέφσκι Σόφιας – Ρουζομπέροκ 2-0 (2-0)
Ιντερ Τούρκου – Μπρόντμπι 2-0 (1-4)
Ντινάμο Μινσκ – Λιεπάγια 1-2 (1-1)
Απόλλων Λεμεσού – Κάουνο Ζαλγκίρις 4-0 (2-0)
Ζρίνσκι – Ακαντέμιγια Πάντεφ 3-0 (3-0)
Νέφτσι Μπακού – Σπεράντσα Νισπορένι 6-0 (3-0)
Ενγκορντάνι – Ντινάμο Τιφλίδας 0-1 (0-6)
Μούρα – Μακάμπι Χάιφα 2-3 (0-2)
Β36 Τόρσαβν – Κρουσέιντερς 2-3 (0-2)
Χιμπέρνιανς – Σόλιγκορσκ 0-1 (0-1)
Λεβάντια – Στιάρναν 3-2 παρ. 2-1 κ.α. (1-2)
Φόλα Ες – Τσικούρα (1-2 1-2)
ΡίγαςΣκόλα – Ολίμπια Λουμπλιάνας 0-2 (3-2)
Τσουκαρίτσκι – Μπάναντς 3-0 (5-0)
Ροβανιέμι – Αμπερντίν 1-2 (1-2)
Καϊράτ – Σιρόκι 2-1 (2-1)
Κουκέσι – Ντεμπρετσέν 1-1 (0-3)
Μιλσάμι – Στεάουα 1-2 (0-2)
Κρακοβία – Ντουνάισκα 2-2 παρ. 1-1 κ.α. (1-1)
Βίντι – Ζέτα 0-0 (5-1)
Χάουγκεσουντ – Κλίφτονβιλ 5-1 (1-0)
Πρόγκρες – Κορκ Σίτι 1-2(2-0)
Νόρκεπινγκ – Σεντ Πάτρικ 2-1 (2-0)
Ζαλγκίρις – Χόνβεντ 1-1 (1-3)
Βαντούζ – Μπρέινταμπλικ 2-1 (0-0)
Ρέιντζερς – Σεντ Τζόζεφς 6-0 (4-0)
Ντομζάλε – Μπάλζαν 1-0 (4-3)
Μπουντούτσνοστ – Τρανς 4-1 (0-2)
Μπαλιμένα – Μάλμε 0-4 (0-7)
Κιλμάρνοκ – Κόναχς Κι 0-2 (2-1)
Ραντνίτσκι – Φλόρα Τάλιν 2-2 (2-0)
Λέγκια Βαρσοβίας – Γιουρόπα 3-0 (0-0)
ΚΡ Ρέικιαβικ – Μόλντε 0-0 (1-7)
Σάμροκ Ρόβερς – Μπραν 2-1 (2-2)

Γράψτε το σχόλιο σας...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κλείσιμο