Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Έτσι ήρθε η «4άρα» (vid)

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε τα τρία πρώτα γκολ επί του Παναιτωλικού από το ημίχρονο, με τον Μακέντα να σκοράρει δύο φορές, ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Χατζηγιοβάνης και Εμμανουηλίδης.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Έτσι ήρθε η «4άρα» (vid) | to10.gr

Με ευρεία νίκη 4-0 έκλεισε τη σεζόν ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 4-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ. Ηδη από το πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι προηγούνταν με 3-0.

Χατζηγιοβάνης και Μακέντα πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ μέσα σε έξι μόλις έξι λεπτά (13′-19′), ενώ στο 40′ ο Ιταλός επιθετικός έδωσε αέρα τριών τερμάτων σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Άργκους στον Κάτσε.

Έξι λεπτά ο Φεντερίκο Μακέντα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και άσχημη εκτίμηση του Γιαννακόπουλου, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Γιώργου Δώνη.

To 3-0 εγινε και πάλι από τον Μακέντα μετά μετά από κάθετη του Θεοχάρη, μετά από κάθετη του Θεοχάρη έκανε το 3-0 στο 40′ απέναντι στον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 81′ ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης.